Початок посту: 29 липня 2023 (сб) 5:20

Перервати піст: 30 липня 2023 (нд) 5:22 – 08:05

ПАДМІНІ ЕКАДАШІ В ЛИПНІ 2023 РОКУ (ПІСТ) – 29 ЛИПНЯ

Високкосний рік доводиться за ведичним місячним календарем не раз на 4, як у західному календарі, а раз на 3 роки. Він утворюється шляхом додавання одного місяця, який називається Пурушоттама.

Сута Госвамі сказав: «Юдхіштхіра Махараджа, запитав: “О Джанардано, як називається екадаші світлої половини додаткового місяця у високосному році? Як його правильно дотримуватись? Будь ласка, розкажи мені це».

Верховна Особа Бога, Господь Шрі Крішна, відповів: «О Пандаво, настільки гідний хвали екадаші світлої половини додаткового місяця високосного року називається Падміні. Він дуже сприятливий. Удачливі душі, котрі дотримуються його з рішучістю та вірою, повертаються до моєї оселі. Могутність цього екадаші додаткового місяця у руйнуванні гріхів можна порівняти з Моєю могутністю. Навіть чотириголовий Господь Брахма не може належним чином прославити цей екадаші. Давним-давно Господь Брахма розповів Нараді про екадаші, який звільняє від всіх гріхів».

Лотосоокий Господь Крішна був дуже задоволений питанням Юдхіштхіри і звернувся до нього з такими приємними словами: «О царю, будь ласка, слухай уважно, як я розкажу тобі шлях посту в Падміні екадаші, по котрому рідко йдуть навіть великі святі.

Потрібно починати постувати в дашамі, за день до екадаші, не слід їсти урад дал, пінк дал, горох, шпінат, мед, морську сіль, а також не обідати в чужих будинках і не користуватися бронзовими тарілками. Потрібно уникати цих восьми речей. У дашамі треба їсти лише один раз, спати на підлозі та утримуватися від сексу. В екадаші відданий повинен встати рано вранці, але не повинен чистити зуби. Потім він повинен ретельно обмитися – якщо можливо, у місцях паломництва. Оспівуючи священні гімни з Вед, він повинен намазати своє тіло коров’ячим гноєм, змішаним із глиною, пастою з насіння кунжуту, травою куша та порошком із плодів амалакі. Після цього відданий повинен знову ретельно вимитися, після чого оспівати такі молитви:

«О священна глино, тебе створив Господь Брахма, очистив Кашьяпа Муні і підняв Господь Крішна у вигляді Варахи, втілення у вигляді вепря. О глино, будь ласка, очисти мою голову, очі та кінцівки. О глино, я шанобливо схиляюся перед тобою. Будь  до мене доброю та очисти мене, щоб я міг поклонятися Всевишньому Господу Харі.

О коров’ячі кізяки, ви маєте лікувальні та антисептичні властивості, тому що ви виходите безпосередньо із шлунка нашої загальної матері, корови. Ви можете очистити всю землю. Будь ласка, прийміть мої покірні поклони і очистіть мене.

О плоди амалакі, будь ласка, прийміть мої покірні уклони. Ви народилися зі слини Господа Брахми, і вашою присутністю очистилася вся планета. Будьте ласкаві і очистіть кінцівки мого тіла.

О Верховний Господи Вішну, о Боже богів, о владико всесвіту, о Той, Хто тримає раковину, диск, палицю та лотос, будь ласка, дозволь мені здійснити омивання у всіх священних місцях паломництва».

Вимовляючи ці прекрасні молитви, оспівуючи мантри Господу Варуні та медитуючи на всі паломницькі місця, розташовані на берегах Ганги, треба зробити обмивання в будь-якій воді, що знаходиться під рукою. Потім, о Юдхіштхіро, відданий повинен витерти своє тіло, очистивши рот, спину, груди, руки, і талію перед тим, як поклонятися Всевишньому Господу, одягненому в сліпучий жовтий одяг і дає насолоду всім істотам. Цим відданий зруйнує усі свої гріхи. Після цього він повинен повторити священну Гаятрі мантру, зробити підношення своїм предкам, потім увійти до храму Вішну, щоб поклонятися Нараяні, дружині Лакшмі-Деві.

Якщо можливо, відданий повинен зробити мурті Радха-Крішни або Шіва-Парваті із золота і підносити їм чудове віддане поклоніння. Він повинен наповнити мідний або глиняний горщик чистою водою, змішаною з ароматичними речовинами, накрити горщик кришкою з тканини, а також золотою або срібною кришкою, приготувавши таким чином асану, на якій можуть сидіти мурті Радха-Крішни або Шива-Парваті для поклоніння.

Відповідно до можливостей, відданий повинен поклонятися цим мурті, пропонуючи ароматні пахощі, яскраву лампу на гхі, пасту з сандалового дерева, а також камфору, мускус, кункуму та інші ароматичні речовини, а також добірні пахучі квіти, такі як білий лотос та інші, відповідно до сезону, а також піднести чудово приготовлену їжу. У цей особливий екадаші відданий повинен співати і танцювати в екстазі перед Божеством. Він повинен уникати праджалпи всіх видів і не повинен також розмовляти чи торкатися людини низького народження або жінки в період менструації. Цього дня він повинен особливо старанно намагатися говорити лише правду, і не повинен нікого критикувати перед Божеством Господа Вішну, ні брахманів, ні духовного вчителя. Він має з іншими відданими слухати, як вайшнави читають про славні справи Господа Вішну з Пуран. Не треба пити або навіть торкатися губами до води в екадаші, а той, хто не може виконувати цей припис, повинен пити лише воду чи молоко. Інакше пост вважається перерваним. Треба не спати всю ніч, співати та грати на музичних інструментах для трансцендентного задоволення Верховної Особи Бога.

Протягом першої чверті ночі в екадаші відданий повинен запропонувати своєму шановному мурті трохи м’якоті кокосового горіха, під час другої – плоди білий, під час третьої – апельсин, а коли ніч підходитиме до кінця – трохи горіха бетеля. Проводячи без сну першу частину ночі в екадаші, відданий отримує таку ж нагороду, якби він робив Агніштома-яг’ю. Проводячи без сну протягом другої частини ночі, відданий отримує нагороду, ніби він провів Ваджапея- яг’ю. Проводячи без сну третю частину ночі, відданий отримує нагороду, порівнянну зі проведенням Ашвамадха-яг’ї, а той, хто проводить без сну всю ніч, знаходить всі вищезгадані блага, а також велике благословення, отримуване скоєнням Радхасуйя-яг’ї. Немає кращого дня посту на рік, ніж Падміні екадаші. Ніщо не може дарувати таку нагороду як він, чи це вогняне жертвопринесення, освіта чи аскетизм. Безумовно, той, хто дотримується цього священного посту в екадаші, отримає всі блага, що досягаються обмиванням у всіх місцях паломництва світу.

Після проведення без сну протягом ночі, відданий повинен на світанку зробити обмивання, потім ретельно поклонятися Мені. Потім він повинен нагодувати гідного брахмана і з повагою дати йому мурті Господа Кешави та горщик, наповнений чистою ароматною водою. Такий дар гарантуватиме відданому успіх у цьому житті та звільнення в майбутньому.

О безгрішний Юдхіштхіро, відповідаючи на твої запитання, Я описав правила і розпорядження, а також благословення екадаші світлої частини додаткового місяця високосного року. Пост цього дня Падміні дарує благо, що дорівнює посту, що набуває, у всі інші екадаші. Екадаші темної половини додаткового місяця високосного року, що називається Парама екадаші, так само могутній у знищенні гріхів, як і Падміні. Тепер, будь ласка, уважно слухай, як Я розповім тобі чудову розповідь про цей священний день. Пуласті Муні одного разу розповів цю історію Нарададжі.

Пуласті Муні якось трапилося врятувати Равану з в’язниці Картавір’ярджуни, і, почувши про це, Нарада Муні запитав свого друга: “О найбільший з мудреців, адже Равана переміг усіх напівбогів, включаючи Господа Індру; як же зміг Картавір’ярджуна перемогти Равану, який був дуже майстерний у битві?

Пуластья Муні відповів: “О великий Нарадо, в Трета-югу в династії Хайхая прийняв народження Картавір’я (батько Картавір’ярджуни). Його столицею було місто Махішматі, і була у нього тисяча цариць, яких він дуже любив. Проте жодна з них не могла народити йому сина, якого він так сильно хотів. Він робив жертвопринесення і поклонявся напівбогам і предкам, але через прокляття деяких мудреців, був нездатний народити сина – а без сина цар не тішився своєму царству, як і голодна людина не може по-справжньому насолоджувати свої почуття.

Цар Картавір’я ретельно дослідив своє становище, а потім вирішив дотримуватися суворої аскези для того, щоб досягти своєї мети. Він одягнув пов’язку з кори, відростив волосся і передав управління царством своїм міністрам. Одна з цариць, Падміні, народжена в династії Ікшваку, найкраща з жінок, дочка царя Харишчандри, – побачила, як цар іде. Оскільки вона була цнотливою жінкою, то відчула, що її обов’язок – йти за своїм коханим чоловіком. Скинувши всі царствені прикраси зі свого прекрасного тіла, і вдягнувши на себе шматок тканини, вона пішла в ліс за своїм чоловіком.

Зрешто, Картавір’я досяг Вершини Гори Гандхамадана, де піддав себе суворій аскезі протягом десяти тисяч років медитуючи і молячись Господу Гададхарі, який володіє палицею. Але він так і не одержав сина. Бачачи свого дорогого чоловіка виснаженим до кісток та шкіри, Падміні знайшла вирішення проблеми. Вона прийшла до деви Анасуї (2).

З великою повагою Падміні сказала: «О найвеличніша жінко, мій любий чоловік, Картавір’я, наражає себе на сувору аскезу протягом останніх десяти тисяч років, але Господь Кешава, єдиний, хто може знищити всі попередні гріхи і теперішні труднощі, все ще не змилостивився над ним. О найщасливішо, будь ласка, назви день посту, дотримуючись якого, ми можемо задовольнити Всевишнього Господа нашою відданістю, яка настільки велика, що Він нагородить мене прекрасним сином, який правитиме світом як імператор».

Почувши слова Падміні, яка була дуже цнотлива і віддана своєму чоловікові, велика Анасуя відповіла їй дуже підбадьорливо: «О чудова, лотосоока жінко, зазвичай у році дванадцять місяців, але після кожних тридцяти двох місяців додається ще один, і два екадаші, що випадають на цей місяць, називаються Падміні екадаші та Парама екадаші. Вони випадають на двадаші у світлу та темну частину місяця відповідно (3). Ти повинна постувати в ці дні і не спати всю ніч. Якщо ти зробиш так, то Верховна Особа Бога, Харі, дарує тобі сина».

О Нарадо, так Анасуя, дочка мудреця Кардами, пояснила силу цих екадаші. Вислухавши її, Падміні з вірою дотрималася правил, щоб мати сина. Падміні постувала, не вживаючи навіть води, і не спала всю ніч, оспівуючи славу Господу і танцюючи в екстазі. Господь Кешава був дуже задоволений її відданістю і з’явився перед нею, сидячи на спині великого Гаруди. Господь сказав: «О прекрасна, ти Мене дуже задовольнила, постуючи в екадаші додаткового місяця. Будь ласка, проси мене про благословення».

Почувши ці великі слова владики всього всесвіту, Падміні піднесла Всевишньому Господу віддані молитви і попросила Його про сокровенне бажання свого чоловіка. Господь Шрі Крішна відповів такими словами: «О лагідна жінко, Я дуже задоволений тобою, адже немає для Мене місяця дорожче, ніж цей, а ті екадаші, які припадають на цей місяць, найдорожчі Мені. Ти дотримувалася вказівок Анасуї досконало, тому Я зроблю все, щоб догодити тобі. Ти і твій чоловік отримаєте такого сина, якого бажаєте».

Потім Господь, який рятує світ від горя, сказав цареві Картавір’ї: «О царю, проси мене про будь-яке сокровенне бажання свого серця, і Я його виконаю, тому що твоя дорога дружина дуже догодила Мені».

Цар був дуже радий почути це. Звичайно, він попросив сина, якого хотів так довго: «О владико всесвіту, о Той, Хто вбив демона Мадху! Милостиво подаруй мені сина, який ніколи не буде вбитий ні напівбогами, ні людьми, ні зміями, ні демонами, ні духами, якого зможеш здолати тільки Ти». Всевишній Господь одразу сказав: «Хай буде так!», – і пішов.

Цар був дуже задоволений дружиною та повернувся з нею до палацу. Падміні незабаром завагітніла, і син, сильнорукий Картавір’ярджуна з’явився на світ. Він був найсильнішим у всіх трьох світах, тому навіть десятиголовий Равана не зміг перемогти його у битві. Крім Господа Нараяни, який тримає диск, булаву та інші символи у своїх руках, ніхто не міг перемогти його. Він мав ці якості завдяки своїй матері, яка дуже суворо і з вірою дотримувалася екадаші, тому і зміг перемогти жахливого Равану. Це не дивно, о Нарададжі, оскільки Картавір’ярджуна був благословенням Верховної Особи Бога». З цими словами Пуластя Муні пішов».

Всевишній Господь, Шрі Крішна, завершив: «О безгрішний Юдхіштхіро, оскільки ти запитав Мене, Я пояснив тобі силу цього особливого екадаші. О найкращий із царів, той, хто дотримується цього посту, безсумнівно, досягне Моєї особистої обителі. І якщо ти захочеш виконання своїх бажань, то мусиш робити, те саме».

Вислухавши ці слова свого коханого Кешави, Дхармараджа (Юдхіштхіра) наповнився радістю, а коли настав час, з відданістю дотримувався Падміні екадаші».

Сута Госвамі підсумував: «О мудрий Шаунако, я пояснив тобі все про цей сприятливий екадаші. Кожен, хто з відданістю постує в екадаші додаткового місяця високосного року, ретельно дотримується регулюючих принципів, прославиться і щасливо піде назад до Бога. А той, хто просто слухає або читає про цей екадаші, також отримає велике благо і, безумовно, досягне обителі Господа Харі.

Так закінчується оповідання зі Сканда пурани про славу Падміні екадаші, екадаші світлої частини додаткового місяця у високосному році.

Примітки:

  1. Згідно зі священним писанням у дні посту слід уникати морської солі, оскільки одного разу Агастья Муні випив океан і вилив його із себе у вигляді сечі. Дозволяється вживати лише кухонну сіль.
  2. Анасуя – дружина великого мудреця Атрі та мати Даттатреї триголового втілення Брахми, Вішну та Шиви.
  3. Незважаючи на те, що існує додатковий місяць, кожні два тижні цього місяця поділяються та додаються до звичайного місяця