Початок посту: 20 листопада 2022 (нд) 7:19

Перервати піст: 21 листопада 2022 (пн) 7:21 – 10:16

УТПАНА ЕКАДАШІ В ЛИСТОПАДІ 2022 (ПІСТ)

Сута Госвамі сказав: “О вчені брахмани, багато років тому Господь Шрі Крішна, Верховна особа Бога, пояснив сприятливі властивості в дні Екадаші, а також правила та приписи, що регулюють дотримання посту у кожний з таких святих днів. О найкращі брахмани, кожен, хто слухає про походження й славу цього священного посту в дні екадаші, насолодившись різними видами щастя в цьому матеріальному світі, прямують прямо в оселю Господа Вішну.

Арджуна, син Прітхі, запитав Господа: “О Джанардано, яке благо від повного посту, якщо лише вечеряти або їсти після опівдні в день екадаші, а також які правила дотримання різних днів екадаші? Милостиво розкажи мені все це”.

Всевишній Господь, Крішна, відповів: “О Арджуно, новачкові слід розпочинати практику дотримання посту в екадаші з приходом зими в темну половину місяця маргаширша (листопад-грудень). В датамі, в переддень екадаші, він повинен добре почистити зуби. Потім протягом восьмої частини датамі, коли заходить сонце, йому слід повечеряти.

Наступного ранку відданий повинен відповідно до правил та приписів дотримуватися посту. Опівдні він повинен правильно зробити обмивання в річці, озері або невеликому ставку. Найбільше очищає омивання в річці, за ним слідує омивання в озері, а омивання в маленькому ставку має найменшу очищувальну дію; якщо немає ні річки, ні озера, ні ставка, він може обмитися гарною водою. Відданому треба співати молитви, в яких є імена Матері Землі: “О Ашвакранте! О Ратхакранте! О Вішнукранте! О Васундхаре! О Мрітіке! О Мати Земле! Милостиво усунь усі гріхи, накопичені мною за минулі життя, щоб я міг увійти до священної оселі Всевишнього Господа”. Оспівуючи так, відданий повинен змастити тіло мулом.

У день посту відданому не треба говорити з тими, хто покинув свої релігійні обов’язки, із собакоїдами, злодіями та лицемірами. Також треба уникати розмов з пліткарями і з тими, хто ображає напівбогів, ведичну літературу та брахманів, з іншими аморальними людьми, які сплять із забороненою жінкою, з розбійниками та з тими, хто грабує храми. Поговоривши з будь-яким із них, або навіть подивившись на них протягом екадаші, треба очиститися, дивлячись безпосередньо на сонце. Потім відданий має шанобливо піднести Господеві Говінді найкращі страви, квіти тощо. У своєму домі він має запропонувати у чистій свідомості відданості Господу лампадку. Йому також треба уникати денного сну та повністю утримуватися від сексу. Не приймаючи ні води, ні їжі він повинен всю ніч радісно оспівувати славу Господа і грати на музичних інструментах, щоб задовольнити Його. Перебуваючи у чистій свдомості без сну протягом ночі, той, хто поклоняється, повинен дати милостиню кваліфікованим брахманам і запропонувати їм шанобливу повагу, благаючи пробачити його образи.

Ті, хто серйозні у відданому служінні, повинні вважати екадаші темної половини місяця рівним екадаші світлої половини. О царю, не треба робити різницю між цими двома видами екадаші.

Тепер, будь ласка, вислухай опис результатів, що досягаються тим, хто дотримується екадаші таким чином. Ні благо, яке отримується обмиванням у святому місці паломництва Шанкходьохара, де Господь убив демона Шанкхасуру, ні благо безпосереднього споглядання Господа Гададхари, не можна порівняти з шістнадцятьма нагородами, які набуваються за дотримання посту в екадаші. Сказано, що той, хто дає милостиню першого дня при повному місяці, отримує нагороду в сто тисяч разів більше, ніж від звичайного пожертвування. О той, хто досягнув багатства, ті, хто дає милостиню в день санкранті (рівноденства) отримує благо в чотириста тисяч разів більше за звичайний результат. Проте просто дотримуючись посту в екадаші, людина досягає всіх цих благих результатів, так само, як в результаті відвідування Курукшетри під час сонячного або місячного затемнення. Крім того, віддана душа, яка дотримується повного посту в екадаші, досягає блага, в сто разів більшого, ніж від вчинення ашвамедха-яг’ї (пожертви коня). Той, хто хоч одного разу досконало постував на екадаші, заслуговує на те саме, що й той, хто годує тисячу жебраків щодня протягом шістдесяти тисяч років. І людина, яка один раз правильно дотримується екадаші, отримує благо, що вдесятеро перевищує благо від роздачі тисячі корів брахманам, які вивчили Веди.

Людині, яка нагодувала одного брахмачарі, віддається вдесятеро більше, ніж нагодувала в своєму будинку десять хороших брахманів. Але той, хто дарує землю нужденному і благочестивому брахману, досягає в тисячу разів більше, ніж той, хто нагодував брахмачарі, і в тисячу разів більше цього благо від видачі чистої дівчини заміж за молоду добре освічену, порядну людину. Вдесятеро сприятливіше правильне виховання дітей на духовному шляху, без очікування будь-якої нагороди. Проте вдесятеро краще цього – давати хліб голодному. Безсумнівно, давати милостиню нужденному – найкраще; немає і не буде пожертвування кращого за це. О сину Кунті, всі предки та напівбоги на небесах дуже задоволені, коли людина роздає хліб із милості. Але благо від повного посту в екадаші не можна виміряти. О Арджуно, найкращий з Куру, силу цього блага не можуть оцінити навіть напівбоги і половина його досягається тим, хто їсть лише накту в екадаші.
Тому слід постувати в день Господа Харі, або їсти лише раз опівдні, уникаючи зерна, і бобів; або їсти лише раз увечері, уникаючи зерна та бобів; або постувати повністю. Перебування в місці паломництва, роздача милостині, здісненні вогненних жертвоприношень мають значення доти, доки не настав екадаші. Тому кожен, хто боїться матеріальних страждань, повинен дотримуватися екадаші. В екадаші не можна пити воду з черепашки, вбивати таких живих істот, як риби та свині, а також їсти зернові та бобові. Отже, о Арджуно, на твоє прохання Я описав найкращий із усіх методів посту”.
Потім Арджуна запитав: “О Господи, Ти сказав, що навіть тисяча ведичних жертвоприношень не дорівнюють посту в екадаші. Як це можливо? Як екадаші став вагоміший за всі дні?”
Господь Шрі Крішна відповів: “Я розповім тобі, чому екадаші найчистіший з усіх днів. Колись у Сат’я-югу жив надзвичайно страшний демон на ім’я Мура. Завжди дуже гнівний, він тримав у страху всіх напівбогів, перемагаючи навіть Індру, царя небес; Вівасвана, Бога Сонця; вісім Васу; Господа Брахму; Ваю, бога вітру; та Агні, бога вогню. Своєю жахливою силою він підкорив їх собі. Тоді Господь Індра прийшов до Господа Шиви та сказав: “Ми всі впали з наших планет і тепер у нещасті блукаємо по землі. О Господи, як знайти спасіння від цього лиха? Що чекає на нас, напівбогів?
Господь Шива відповів: “О найкращий з напівбогів, йди до Господа Вішну, що сидить на Гаруді. Він – Джаганатха, правитель всіх всесвітів, а також їхній притулок. Він захищає всі душі, які віддалися Йому”.
Господь Крішна продовжував: “О Арджуно, завойовнику багатства, вислухавши ці слова Господа Шиви. Господь Індра разом із усіма напівбогами вирушив туди, де відпочивав Господь Джаганатха. Господь Всесвіту, захисник усіх душ. Дивлячись на Господа, який спить у воді, напівбоги склали долоні і за Індрою піднесли такі молитви: “О Верховна особо Бога, ми схиляємося перед Тобою. О Боже богів, о уславлений головними напівбогами, о Ворогу демонів, о лотосоокий Господи, о Мадхусудано (який убив демона мадху), будь ласка, захисти нас. Налякані демоном Муру, ми прийшли знайти притулок у тебе. О Джаганатхо, Ти створюєш усе й творець всього. Ти мати і батько всього всесвіту. Ти створюєш, підтримуєш та руйнуєш усе. Ти найвищий помічник усіх напівбогів, і тільки Ти можеш принести їм мир. Тільки Ти є землею, небом та загальним благодійником.
Ти Шива, Брахма та Вішну, який підтримуєш три світи. Ти – бог сонця, місяця та вогню. Ти очищене масло, жертвопринесення, священний вогонь, мантри, ритуали, священик і тихе повторення джапи; Ти сама жертва, що приносить жертву і насолоджується її результатами, “Верховна Особо Бога! Ніщо в цих трьох світах, як рухоме, так і нерухоме, не може існувати незалежно від Тебе. О Всевишній Господи, Боже богів. Ти захисник відданих Тобі. О Вищий містику, о притулку тих, хто страшиться, будь ласка, врятуй і захисти нас. Вас, напівбогів, перемогли демони, і ми скинуті з райських сфер. О Господи, позбавлені свого становища, ми тепер блукаємо цією земною планетою”.

Господь Крішна продовжив: “Вислухавши слова Індри та інших напівбогів, Шрі Вішну, Верховна особистість Бога, відповів: “Який демон має таку велику силу ілюзії, що зміг перемогти всіх напівбогів? Яке його ім’я та де він живе? Де він отримав свою силу та захист? Розкажи мені, Індра, про все і не бійся”.

Господь Індра сказав: “О Верховна особо Бога, О Боже богів, о той, хто перемагає страх у серцях Твоїх чистих відданих, о милосердний до Своїх відданих слуг; був колись у династії брахманів могутній демон на ім’я Надіджанга. Він був надзвичайно грізний та повністю присвятив себе поваленню напівбогів. Він породив сина, що має ганебну популярність, на ім’я Мура. Великим стольним градом Мури є Чандраваті. Звідти надзвичайно злий і могутній демон Мура завоював увесь світ й переміг усіх напівбогів, вигнавши їх з небесного царства. Він взяв собі роль Індри, царя небес; Агні, бога вогню; Ями, бога смерті; Ваю, бога вітру; Іши, Господа Шиви; Соми, бога місяця; Найріті, бога напрямів; і Паші Варуни, бога води. Також він став випромінювати світло у ролі бога сонця й перетворив себе на хмари. Напівбоги не можуть перемогти його. О Господи Вішну, будь ласка, убий цього демона, даруй перемогу напівбогам”. Слухаючи від Індри ці слова. Господь Джанардана дуже розгнівався і сказав: “О могутні напівбоги, ви можете тепер вирушити в стільний град Мури Чандраваті”. Натхненні цим, всі напівбоги на чолі з Господом Харі рушили до Чандраваті.

Побачивши півбогів, Мура, найголовніший з демонів, голосно зареготав разом з незліченними тисячами інших демонів, які тримають зброю, що сяє діамантами. Потужно озброєні демони кололи напівбогів, які почали покидати поле битви, тікаючи в десяти напрямках. Побачивши на полі бою Всевишнього Господа Хрішикешу, повелителя почуттів, люті демони накинулися й на нього з різною зброєю в руках. Як тільки вони атакували Господа, який тримав меч, диск і палицю, і пронизав усі їхні члени Своїми гострими отруйними стрілами, то багато сотень демонів загинуло від руки Господа.

Зрештою, з Господом почав битися сам Мура, правитель демонів. Мура користувався магічною силою, знешкоджуючи будь-яку зброю, випущену Всевишнім Господом Хрішикешею. Демон сприймав удари зброї як дотик квітів. Коли Господь не зміг перемогти демона навіть різними видами зброї – метальною і тією, яку тримають – Він став боротися голими руками, настільки ж твердими, як оббиті залізом палиці. Господь боровся з Мурою тисячу небесних років, а потім, ніби втомившись, вирушив до Бадарикашраму. Тут Господь Йогешвара, найбільший із усіх Йогів, Господь Всесвіту, увійшов для відпочинку в дуже гарну печеру, яка називається Хімаваті. О Дхананджає, завойовнику багатства, ця печера мала розміри дев’яносто шість миль і лише один вхід. Від страху, а також щоб поспати, Я зайшов туди. Велика битва, звичайно, дуже втомила Мене. Демон пішов за мною в печеру і, побачивши Мене сплячим, подумав у своєму серці: “Сьогодні я знищу Харі, вбивцю всіх демонів”.

Поки зловмисний Мура лаштував ці плани, з Мого тіла, сліпуче сяючи, вийшла юна дівчина. Мура побачив, що вона споряджена різною блискучою зброєю і готова до бою. Викликаний цією жінкою на бій Мура приготувався і став боротися з нею, але дуже здивувався тому, що вона не поступається йому в бою. Цар демонів сказав: “Хто створив цю гнівну, грізну дівчину, яка так потужно, подібно до удару блискавки, б’ється зі мною?” Сказавши це, демон продовжив боротися.

Раптом ця промениста богиня вщент розбила всю зброю Мури і в одну мить позбавила його колісниці. Він кинувся на неї з голими руками, але, побачивши це, вона гнівно знесла йому голову. Повалений демон упав на землю і вирушив до обителі Ямараджі, Паталу, підземної області, де знаходять відпочинок від страху та нещасть вороги Господа.

Коли Всевишній Господь прокинувся, він побачив поваленого демона й дівчину, яка схилилася перед ним зі складеними долонями. Його обличчя виражало здивування; Господь Всесвіту сказав: “Хто вбив цього злого демона? Він легко переміг усіх напівбогів, гандхарвів, навіть самого Індру разом із марутами, супутниками Індри, а також нагів (зміїв), правителів нижчих планет. Він переміг навіть Мене, змусивши сховатися від битви у цій печері. Хто так милостиво захистив Мене після того, як Я втік з поля битви, щоб поспати в цій печері?”

Дівчина відповіла: “Це я вбила демона, з’явившись із Твого трансцендентного тіла. О Господи Харі, побачивши, що Ти спиш, він, звичайно ж, захотів убити Тебе. Розуміючи наміри цієї колючки трьох світів, я вбила злісного негідника і позбавила страху всіх напівбогів. Я – Твоя велика маха-шанті. Твоя внутрішня енергія, яка породжує страх у серцях Твоїх ворогів. Щоб захистити три світи, я вбила цього демона, який лякав весь всесвіт. О Господи, будь ласка, скажи, чому Ти здивувався, побачивши цього демона вбитим? Всевишній Господь сказав: “О безгрішна, Я дуже задоволений, що ти вбила цього царя демонів. Ти дарувала напівбогам щастя, процвітання та всі блага. Оскільки ти принесла насолоду всім напівбогам у трьох світах, я дуже задоволений тобою. О блага, проси в Мене, чого хочеш. Безперечно, Я дам тобі це”.

Дівчина сказала: “О Господи, якщо Ти задоволений мною і хочеш мене нагородити, дай мені силу звільняти від найбільших гріхів тих, хто постує цього дня. Я хочу, щоб половина блага від посту досягалася тими, хто їсть один раз увечері (уникаючи зерна та бобів) або опівдні. Також нехай той, хто, контролюючи свої почуття, суворо дотримується повного посту в день моєї появи, на один мільярд кальп (5) повернеться до обителі Господа Вішну, випробувавши у цьому світі всі види насолод. Таке благословення я хочу отримати за Твоєю милістю, мій Господи. О Господи Джанардано, будь ласка, даруй тому, хто дотримується повного посту, а також приймає їжу лише раз увечері або опівдні, релігійне ставлення, багатство і, нарешті, звільнення”.

Всевишній Господь сказав: “О найгідніша жінко, нехай буде так. У цьому світі всі віддані Мої будуть постувати в твій день, прославившись цим у трьох світах, і, зрештою, прийдуть до мене і залишаться в моїй оселі. Бо ти – Моя трансцендентна енергія, яка з’явилася на одинадцятий день старого місяця, і тебе звати Екадаші. Якщо хтось постує в екадаші, Я спалю всі його гріхи і дарую йому Свою трансцендентну оселю.

Мені найдорожчі наступні дні повного і нового місяця: тріт”я (третій день), аштамі (восьмий день), навамі (дев’ятий день), чатурдаші (чотирнадцятий день), і особливо екадаші (одинадцятий день).

Благо від посту в екадаші перевершує результати всіх інших постів, подорожей до паломництва і навіть роздачі милостині брахманам. Воістину говорю тобі, це так”. Дарувавши дівчині Своє благословення, Всевишній Господь раптово зник, з того часу день екадаші став найсприятливішим і найславетнішим у всьому всесвіті. О Арджуно, якщо людина суворо дотримується екадаші, я вб’ю всіх її ворогів і дарую їй високу обитель, безсумнівно, Я усуну всі перешкоди з шляху духовної досконалості того, хто будь-яким із запропонованих способів дотримується цього великого дня, і дарую йому досконалість життя.

Отже, о сину  Прітхі, я описав тобі виникнення екадаші. Один цей день знищує усі гріхи. Безперечно, це найсприятливіший день для руйнування всіх гріхів, і він виник на благо кожного в цьому всесвіті, дарувавши всі досконалості.

Не треба робити відмінності між екадаші місяця, що прибуває і спадає; повинні дотримуватися обидва, о Партхо, і не треба вважати їх відмінними від маху-двадаші. Кожен, хто постує в екадаші, повинен вважати ці два екадаші тотожними, бо вони містять ті ж тітхи.

Кожен, хто дотримується повного посту в екадаші, дотримується правил і розпоряджень, досягне вищої обителі Господа Вішну, який подорожує на Гаруді. Слава тим, хто віддався Господу Вішну, який мандрував Гарудою. Слава тим, хто віддався Господу Вішну і постійно осягає велич екадаші. Той, хто дав обітницю нічого не їсти в екадаші і їсти  лише наступного дня, досягає того ж блага, що і той, хто робить жертвопринесення коня. У цьому немає сумніву.

У двадаші, наступного дня після екадаші, треба молитися: “О Пундарікакшо, о лотосоокий Господи, тепер я буду їсти. Будь ласка, захисти мене”. Сказавши це, мудрий відданий повинен запропонувати лотосним стопам Господа квіти та воду, тричі оспівуючи восьмиглову мантру, просити Господа прийняти їжу. Якщо відданий хоче досягти результату посту, йому треба випити води, взятої з освяченої посудини, в якій вода підносилася лотосним стопам Господа.

У двадаші треба уникати: спати вдень, їсти в чужих будинках, їсти більше одного разу, займатися сексом, їсти мед, їсти з бронзового посуду, їсти урад дал, розтирати тіло маслом. У двадаші відданий має відмовитися від цих восьми дій. Якщо у цей день він хоче говорити зі знедоленими, йому потрібно очиститися, з’ївши лист туласі або плід амалаки. О найкращий з царів, опівдні в екадаші до світанку в двадаші треба бути зайнятим обмиваннями, поклонінням Господу та виконанням відданого служіння, включаючи роздачу милостині та вчинення вогняних жертвоприношень. Якщо хтось перебуває у важких обставинах і не може в двадаші правильно перервати піст, то можна перервати його, випивши води; після цього не буде помилкою знову поїсти.

Відданий Господа Вішну, який день і ніч слухає розповіді про Господа, що дають усі блага, з вуст чистого відданого, підніметься на планету Господа і проживе там десять мільйонів кальп. І той, хто чув хоча б одне речення, що розповідає про велич екадаші, звільняється від наслідків навіть таких гріхів, як вбивство брахмана. У цьому немає сумніву. Ніколи не буде кращого шляху поклоніння Господу Вішну, ніж дотримання посту в екадаші”.

Так закінчується оповідання про славу Маргаширша-Крішна екадаші, або Утпана екадаші, з Вхавіша-утара Пурани.

Примітки:

 1. У ведичній цивілізації забороняється насолоджуватися сексом з дочкою, матір’ю, сестрою, невісткою та іншими родичами.
 2. У “Шахабхараті” говориться: “аннадау джаладаш чайва атураш ча чікітсаках / тривідхам сваргам айати вина Йагвена бхаратах – О Бхарата, той, хто дає поїсти хліба, попити води, ліки і лікарську допомогу нужденному, потрапляє на небо .
 3. Амара-коша називає наступні імена восьми вас: Дхара, Дхрува, Сома, Аха, Аніла, Нала. Прат”юша та Прабхава.
 4. Звісно ж Всевишній Господь не може злякатися чи втомитися. Це частина Його гри, в якій з’явилася Екадаші-деві.
 5. Одна калпа становить 12 годин Господа Брахми та триває 4320000000 років. Оскільки Господь Крішна каже в Бхагавад-гіті [8.21]: “Той, хто досяг Моєї оселі, ніколи не повертається в матеріальний світ”, – слід розуміти, що протягом мільярда кальп життя відданого в обителі Господа Вішну, він буде здійснювати віддане служіння і таким чином стане гідний залишитися там назавжди.
 6. Деякі з багатьох днів посту ведичного календаря:

Тріт’я. Є одна тріт’я, коли треба постувати. Цей день у світлій половині місяця ваїсакха (квітень-травень)» Цього дня треба поклонятися Верховному Брахману і робити обмивання в океані.

Лотамі. Ці дні посту включають Крішна-Джанмаштамі, Радхаштамі та гопаштамі, коли треба постувати до опівночі, опівдня та заходу сонця відповідно.

Навамі включає Рама Навамі та Акшая Навамі.

Чатурдаші. Ці дні посту включають Нрісімха Чатурдаші, Ананта Чатурдаші та Шива Чатурдаші.

Екадаші. З усіх днів посту екадаші найдорожчий для Господа Крішни. Той, хто не може дотримуватися всіх цих днів посту, досягне блага кожного з них, просто дотримуючись екадаші.

 1. Трьома рекомендованими способами дотримання екадаші є: повний піст, прийом їжі лише ввечері, прийом їжі в будь-який інший час дня. Той, хто їсть, має повністю уникати зернових та бобових.
 2. Іноді, з різних астрономічних міркувань, екадаші повинні дотримуватися наступного дня, двадаші. Цей маха-двадаші вважається найсприятливішим.
 3. Восьмиголова мантра: ом намо нарайанайа.
 4. Див. 5.
 5. Вбивця брахмана, слухаючи про велич Утпана екадаші, звільниться від наслідків цього гріха. Проте не можна заздалегідь думати, що можна вбити брахмана та уникнути покарання, просто слухаючи про цей Екадаші. Таке свідоме вчинення гріха огидне.