Початок посту: 15 травня 2023 року (пн) 5:10

Перервати піст: 16 травня 2023 року (вт) 5:09 – 10:19

АПАРА ЕКАДАШІ У ТРАВНІ 2023 РОКУ – 15 ТРАВНЯ

Юдгіштгіра Махараджа сказав: “О Джанардано, як називається екадаші темної половини місяця дж’єштха (травень-червень)? Я хочу почути славу цього святого дня. Будь ласка, розкажи мені це”.

Господь Шрі Крішна сказав: “О царю, твоє запитання чудове, бо відповідь принесе благо всьому людству. Цей екадаші такий великий і сприятливий, що може стерти навіть найбільші гріхи. О великий царю, цей екадаші, що дарує безмежне благо, називається Апара екадаші. Того, хто постує в цей святий день, прославлятимуть по всьому всесвіту. Навіть такі гріхи, як вбивство брахмана, корови, не народженої дитини; богохульство і перелюб з чужою дружиною повністю усуваються дотриманням Апара екадаші.

О царю, люди, що дають помилкові запевнення, дуже гріховні. Людина, яка вдавано або із глузування вихваляє іншого, обважує, не вміє виконати обов’язки своєї варни та ашраму (наприклад, некваліфікована людина, яка претендує на роль брахмана або неправильно повторює Веди); що вигадує власні писання; брехун-псевдоастролог; чиновник-шахрай і псевдолікар аюрведи – всі вони вважаються такими, що дають помилкові запевнення і потрапляють у пекло. Але просто дотримуючись Апара екадаші, всі ці грішники повністю звільняються від наслідків своїх гріхів.

Той, хто нехтує своєю дхармою і біжить із поля бою, потрапляє до пекла. Але, о Юдгіштгіро, навіть такий занепалий кшатрій звільняється від цього великого гріха і потрапляє на небеса, якщо він дотримується посту в Апара екадаші.

Той учень великий грішник, який отримавши справжнє духовне знання від свого ґуру, відвернеться від нього і буде його ганьбити. Подібний так званий учень спричиняє безмежні страждання. Але лише дотримуючись Апара Екадаші він може досягти духовного світу. Слухай, о царю, як я опишу тобі інші переваги цього екадаші.

Благо, отримане дотриманням Апара екадаші дорівнює відплаті, що отримується тим, хто робить такі благочестиві дії: тричі на день здійснює омивання в Пушкара-кшетрі (1) під час картіки (жовтень-листопад); здійснює омивання в Праязі в місяці Магха (січень-лютий), коли сонце знаходиться в Зодіаку; здійснює служіння Господу Шіві в Варанасі під час Шіва-ратрі; пропонує підношення своїм предкам у Гаї; здійснює обмивання у священній річці Гаутамі під час проходження Юпітера через сузір’я Лева; отримує даршан Господа Шіви та Кедаранатсі; бачить Господа Бадрінатху під час проходження сонця через символ Водолія; здійснює омивання під час сонячного затемнення на Курукшетрі і там же роздає з милістю корів, слонів та золото. Відплати за ці благочестиві діяння досягає людина, що дотримується посту на Апара екадаші. Також він отримує благо як за пожертвування тільної корови, золота та родючої землі.

Іншими словами, Апара екадаші це – сокира, якою зрубують дозріле дерево гріховних вчинків; це – сонце, що спалахує перед чиїмось чорним злодіянням і его-лев, що крадеться за ланню безбожжя. Тому, о Юдгіштгіро, той, хто щиро боїться своїх гріхів у минулому і теперішньому, повинен дуже суворо дотримуватися Апара екадаші. Той, хто не дотримується цього посту, буде народжений знову в матеріальному світі, як один із мільйонів бульбашок у величезній масі води або як маленька мурашка серед усіх інших істот (2).

Тому треба з повною вірою дотримуватися Апара екадаші та поклонятися Верховній Особі Бога, Шрі Трівікрамі. Той, хто чинить так, позбудеться гріхів і наблизиться до оселіі Господа Вішну.

Отже, о Бгарато, на користь усіх людей Я описав тобі важливість священного Апара екадаші. Кожен, хто почув або прочитав цей опис, звільниться від усіх гріхів, царю”.

Так закінчується розповідь про славу Джештха-Крішна екадаші, або Апара екадаші, з Брахманда Пурани.

Примітки:

1. Пушкаре-кшетра – місце у західній Індії, де знаходиться єдиний на землі “бона фіде” храм Господа Брахми.

2. У Ведах йдеться мова про наступне: “Нерах будбуде саміх – людська форма життя схожа на пляшечку у воді”. У воді утворюється безліч бульбашок, які за кілька секунд лопаються. Таким чином, якщо хтось не використовує своє рідкісне людське тіло, щоб служити Верховній Особі Бога, Шрі Крішні, то його життя не більш цінне або постійне, ніж бульбашка у воді. Тому, як наказує тут Господь, ми повинні служити Йому, дотримуючись посту в Харі-васара, або екадаші.

У зв’язку з цим необхідно взяти до уваги слова Шріли Прабгупади у Шрімад Бгаґаватам [2.1. 4]: “Величезний океан матеріальної природи йде з хвилями часу і так звані умови життя є якоюсь подібністю бульбашок піни, що виникають перед нами як тілесне “я”, дружина, діти, суспільство, співвітчизники тощо. Через брак знань про себе нас переслідує сила невігластва, і тим самим ми витрачаємо цінну енергію людського життя в марних пошуках постійних умов, які неможливі в цьому матеріальному світі”.