Початок посту: 31 травня 2023 року (ср) 4:52

Перервати піст: 1 червня 2023 року (чт) 4:51 – 10:14

ПАНДАВА (НІРДЖАЛА) ЕКАДАШІ У ТРАВНІ 2023 (ГОЛОВНИЙ ПІСТ В РОЦІ) – 31 ТРАВНЯ

Повний піст навіть на воду

Якось Бгімасена, молодший брат Махараджі Юдгіштгіри, запитав у великого мудреця Шріли В’ясадеви, діда Пандавів, чи можливо повернутися в духовний світ без дотримання всіх правил і розпоряджень щодо постів на екадаші.

Бгімасена сказав: “О високомудрий діду, брате мій Юдгіштгіра, моя люба мати Кунті та моя кохана дружина Драупаді, так само, як Арджуна, Накула й Сахадева, повністю постують в екадаші та суворо дотримуються всіх приписів і правил цього святого дня. Але, діду, я кажу їм, що не можу жити без їжі, бо голод нестерпний для мене. Я роздам щедрі пожертвування, правильно вклонятимуся Шрі Кешаві, але я не можу постувати в день екадаші. Будь ласка, розкажи мені, як досягти цього ж результату без посту”.

Вислухавши ці слова, Шріла В’ясадева відповів: “Якщо ти хочеш потрапити на небесні планети та уникнути пекельних планет, тобі звичайно ж треба дотримуватися посту як у світлі, так і в темні екадаші”. Бхіма сказав: “О великомудрий діду, будь ласка, вислухай мій аргумент. О найбільший з муні, адже я не зможу жити, якщо не поїм бодай раз на день. Як же я залишуся в живих, якщо я постуватиму і зовсім перестану їсти? Мій шлунок спалить зсередини вогонь, що називається аріка, вогонь травлення (1). Тільки коли я їм досхочу, вогонь у моєму шлунку стає задоволеним. О великий святий, я здатний попостувати один раз, але прошу тебе, розкажи мені про екадаші. який виключає всі інші екадаші. Я віддано дотримуватимуся цього посту в смиренній надії стати гідним звільнення”.

Шріла В’ясадева відповів: “О царю, ти вже чув від мене про різні види вказаних обов’язків, таких як ретельно розроблені ведичні церемонії. Однак, у Калі-югу ніхто не зможе виконати всі ці обов’язки як слід. Проте скажу тобі, як, практично не докладаючи великих зусиль, можна найменшим ступенем аскези отримати максимальну користь і, зрештою, досягти щастя. Суть описаного у ведичній літературі, яка називається Пурани, полягає в тому, щоб відмовитися від їжі як в екадаші темної, так і світлої половини місяця. Хто постує на екадаші. той рятується від пекельних планет”.

Вислухавши слова В’ясадеви, Бгімасена, найсильніший з воїнів, жахнувся і затрусився, як бан’яновий лист при сильному вітрі. Переляканий, він спитав: “О діду, що мені робити? Адже я не зможу цілий рік голодувати двічі на місяць. Прошу тебе, назви один день, голодуючи в який, я отримаю найбільше благо!”

В’ясадева відповів: “Ти повинен постувати, уникаючи навіть води, в екадаші, що приходить у світлу половину місяця Дж’єштха (травень-червень), коли сонце проходить через знаки Близнюків та Тельця. Вчені мужі кажуть, що цими днями можна робити обмивання та ачаману для очищення. Але здійснюючи ачаману, можна випити кількість води, що дорівнює краплі золота, або стільки, скільки може вмістити одне гірчичне зерно. Тільки така кількість води має поміщатися на долоню, складену у вигляді коров’ячого вуха. Якщо випити більше води, можна сп’яніти, як від вина.

В цей же час не можна нічого їсти: якщо цього не виконувати, піст буде порушено. Цей суворий піст діє зі сходу сонця в екадаші до сходу сонця двадаші. Якщо спробувати дуже суворо провести цей піст, то легко можна досягти успіхів у дотриманні всіх двадцяти чотирьох екадашів цілого року.

У двадаші відданий має рано-вранці зробити омивання. Потім, відповідно до встановлених правил і розпоряджень та в залежності від своїх можливостей він повинен піднести трохи золота та води гідним брахманам. І, нарешті, він має радо вшанувати прасад з брахманами.

О Бгімасено, Той, хто дотримується цього екадаші, тим самим отримує відплату всіх екадашів року. У цьому немає сумнівів. А тепер, Бгімо, послухай про відплату за дотримання цього екадаші. Всевишній Господь Кешава, який тримає раковину, диск, палицю і лотос, сказав мені: “Кожен повинен прийняти у Мене притулок і дотримуватися Моїх настанов”. Ще Він сказав мені, що той, хто дотримується цього екадаші, звільняється від наслідків усіх гріхів. Той, хто суворо дотримується посту нірджала в Дж’єштха-шукла екадаші, воістину отримає ту ж відплату, що й за дотримання всіх інших екадаші.

О Бгімасено, в Калі-югу – вік сварок та лицемірства, коли всі ведичні принципи будуть знищені або вищою мірою обмежені, і коли не буде вірного пожертвування та дотримання давніх ведичних принципів та церемоній, як можна буде тоді очиститися? Але людина має зручний випадок – постувати в екадаші та звільнитися від усіх своїх минулих гріхів.

О сине Вайю, що я можу сказати тобі ще? Ти не повинен їсти ні в темні, ні в світлі екадаші і не мусиш навіть пити воду в особливо сприятливий день Дж’єштха-шукла екадаші. О Врікодаре, кожен, хто дотримується цього екадаші, отримає ту ж відплату, що й від здійснення обмивання у всіх місцях паломництва, від роздачі всіх видів милостині і дотримання всіх темних і світлих екадаші. У цьому немає сумніву. О тигре серед людей, хто б не постував у цей екадаші, той істинно стане великим і досягне всього: багатства, сили та здоров’я. І в страшний момент смерті жахливі ямадути, обличчя яких жовті та чорні, які вражають величезними кийками і крутять у повітрі містичними мотузками паша, не зможуть наблизитися до нього. Швидше така віддана душа буде взята до вищої оселі Господа Вішну вішнудутами, чиї трансцендентно прекрасні тіла одягнені в пишні жовті шати і кожен з яких у своїх чотирьох руках тримає диск, палицю, раковину та лотос. Досягти всіх цих благ можна, точно дотримуючись цього дуже важливого екадаші і уникаючи навіть води”.

Коли Пандави почули про блага, які досягаються дотриманням Дж’єштха-шукла екадаші, вони вирішили дотримуватися його точно так, як Шріла В’ясадева пояснив їх брату Бгімасені. Всі Пандави дотримувалися його, утримуючись від їжі та води, а тому цей екадаші тепер називають Пандава-нірджала двадаші (2).

Шріла В’ясадева продовжив: “О Бгімо, дотримуючись цього екадаші, ти позбавишся всіх гріхів. Ти маєш так молитися Верховній Особі Бога. Господу Шрі Крішні: “О Господи усіх напівбогів, о Верховна Особо Бога, сьогодні я дотримуватимуся екадаші, не приймаючи води. О безгрішний Ананто, я перерву цей піст наступного дня, у двадаші.” З цього моменту, щоб позбутися гріхів, відданий повинен чесно дотримуватися посту екадаші з вірою в Господа і повністю контролюючи свої почуття. І неважливо, чи рівні гріхи горі Сумеру чи пагорбу Мендарачала; якщо він або вона дотримується цієї екадаші, то гріхи зменшуються і згоряють вщент. Така велика сила екадаші.

О найкращий з царів, людина повинна в цей екадаші також роздавати в милостиню воду та корів. Якщо з якихось причин він не може цього зробити, то йому слід дати гідному брахману якийсь одяг чи горщик води. Адже відплата, що отримується тільки за роздачу води, дорівнює тому, що отримують за роздачу золота 10 000 000 разів на день.

О Бгімо, Господь Шрі Крішна сказав, що той, хто дотримувався цього екадаші, повинен здійснити священне обмивання, дати милостиню жебраку, повторювати святе ім’я Господа на джапа-малі і здійснити якесь з рекомендованих жертвоприношень; зробивши це, він отримає вічне благо. І немає потреби здійснювати будь-які інші релігійні дії. Дотримання лише одного цього екадаші приведе людину до вищої оселі Шрі Вішну. “О найкращий із Куру, якщо хтось жертвує цього дня золото, одяг чи щось ще, то відплата, яку він отримує, – вічна. Запам’ятай: той, хто з’їсть хоча б зернятко в екадаші, опоганюється гріхом, і гріхом є будь-яка їжа. Через це він уже стає собакоїдом і після смерті страждатиме на пекельних планетах, а той, хто дотримується священного Дж’єштха-шукла екадаші і роздає пожертвування, обов’язково досягне звільнення від повторюваних народжень і смертей і потрапить у вищу обитель. Дотримання цього екадаші, що збігається з двадаші, звільняє від жахливого гріха вбивства брахмана, вживання алкоголю, заздрощів до свого духовного вчителя та неуваги до його настанов, а також брехні.

Слухай далі, о найкращий із тих, хто живе. Будь-який чоловік або жінка, які точно дотримуються цього посту і поклоняються Всевишньому Господу Джалашаї (Тому, Хто спить у воді), і підносять на наступний день гідному брахману кращі солодощі і жертви корів і гроші, будуть настільки угодні Всевишньому Господу Васудеву, що сто їхніх предків попадуть в оселю Господа, навіть якщо вони були грішниками, мали поганий характер або були самогубцями. Воістину, той, хто дотримується цього екадаші, підноситься на чудовому літаючому кораблі в оселю Господа.

Той, хто у цей день дасть брахманові глечик, парасольку чи взуття, потрапляє на небеса. Воістину, той, хто просто слухає це прославлення, також потрапить у трансцендентну обитель Господа Шрі Вішну. Той, хто здійснює обряд шрадха, поминаючи предків у день молодика, того називають амавас’я, особливо якщо це відбувається під час сонячного затемнення, і той безсумнівно досягне великої відплати, з тієї ж відплати заслужить і просто слухає цю святу оповідь – такий сильний і дорогий Господу цей екадаші.

Також слід дуже ретельно чистити зуби, не приймати їжі та пиття, дотримуючись цього екадаші для задоволення Всевишнього Господа, Кешави. У день після екадаші треба поклонятися Верховній Особі Бога у вигляді, відомому як Тривікрама, пропонуючи Йому воду, квіти, пахощі і світильник, що яскраво горить. Потім відданий повинен від щирого серця промовити молитву: “О Боже богів, о визволителю усіх, о Хрішікешо, володарю почуттів, милостиво даруй мені звільнення, хоч я і не можу запропонувати Тобі нічого, крім цієї скромної чашки, наповненої водою”. Після цього відданий має пожертвувати чашу з водою брахману.

О Бгімасено, після дотримання цього посту екадаші та роздачі в милостиню рекомендованих предметів згідно зі своїми можливостями, відданий має нагодувати брахманів і потім мовчки скуштувати прасад”.

Шріла В’ясадева завершив: “Я дуже наполягаю на тому, щоб ти дотримувався посту у цей сприятливий, очищаючий, знищуючий гріхи двадаші саме таким чином, як я тобі розповів. Так ти повністю звільнишся від усіх гріхів і досягнеш найвищої обителі”.

Так закінчується розповідь про славу Дж’єштха-шукла екадаші, або Бгімасена-нірджала екадаші, із Брахма-вайварта Пурани.

Примітки:

  1. Походження Агні, бога вогню: від Господа Вішну до Брахми, від Брахми до Ангіраси, від Ангіраси до Бріхаспаті та від Бріхаспаті до Сам’ю, що був батьком Агні. Найріті доручив йому охороняти південно-східну браму. Він – один із восьми матеріальних елементів, і, також як Парікшит Махараджа дуже досвідчений у перевірці вчинків. Якось він перевірив Махараджу Шібі, перетворившись на голуба. (Для подальшої інформації дивися Шрімад-Бхагаватам Шріли Прабхупади /1.12.20/). Агні поділяється на три категорії. Девагні – вогонь у дереві, Джатхарагні – вогонь травлення у шлунку та Вадавагні – вогонь, що створює туман, коли тепла та холодна течії змішуються в океані. Інша назва вогню у шлунку – Вріка. Це і той потужний вогонь, який оселився в шлунку Бгімасени.
  1. Як зазначається у самому Шрімад-Бхагаватам [12.13.12 та 15]. Бхагаватам є есенцією всієї філософії Веданти (сара-веданта-сарам). Недвозначне послання Бхагаватам – повне відданості Господу Крішні та піднесення Йому відданого любовного служіння. Суворе дотримання екадаші є великою допомогою в цьому процесі, і тут Шріла В’ясадева просто наголошує на важливості екадаші.
  2. Хоча астрологічно піст припадає на двадаші, у ведичній цивілізації його продовжують називати “екадаші”.