Початок посту: 3 грудня 2022 (сб) 7:38

Перервати піст:  4 грудня 2022 (вс) 8:12 — 10:25

МОКШАДА ЕКАДАШІ У ГРУДНІ 2022 (ПІСТ)

Юдгіштхіра Махараджа сказав: “О Вішну, владико всього, о той, Хто викликає захват трьох світів, о Господи всесвіту, о творцю світу, о найстаріший, о найкращий з усіх живих істот, я шанобливо схиляюся перед тобою.

О Боже богів, для блага всіх живих істот милостиво дай відповідь на мої запитання. Як називається екадаші світлої половини місяця маргаширша, що усуває всі гріхи? Як правильно дотримуватись його і якого Божества поклонятися цього дня? О Господь, будь ласка, дай мені вичерпну відповідь”.

Господь Шрі Крішна сказав: “О Юдхіштхіро. твоє питання дуже сприятливе і принесе тобі славу. Так само, як раніше Я пояснив тобі найцінніший утпанна маха-двадаші (1), що настає з темною половиною місяця маргаширша, день, коли з мого тіла з’явилася Екадаші-деві, щоб убити демона Муру, день, що приносить благо всьому одухотвореному й неживому в трьох світах, – так само тепер Я поясню тобі екадаші світлої половини місяця маргаширші. Цей екадаші відомий як мокшада, бо він очищає щирого відданого від усіх наслідків гріхів і дарує йому визволення. Цього дня поклоняються Божеству Господа Дамодари. У повному зосередженні треба поклонятися Йому, підносячи пахощі, світильник на гхи, квіти та туласі манджарі (бутони квітки).

О найкращий з царів, будь ласка, вислухай, як Я розповім тобі стару та сприятливу історію цього екадаші. Просто слухаючи цю історію, можна досягти блага, що отримується скоєнням жертвопринесення коня. Це звільнить предків, матерів, синів та інших родичів, які потрапили до пекла, і дасть їм можливість увійти до раю. Тому, о царю, уважно слухай цю розповідь.

Це сталося у чудовому місті Чампаконагарі, прикрашеному відданими вайшнавами. Найкращий зі святих царів, Махараджа Вайкханаса, правив у ньому своїми підданими, як своїми синами та доньками. Брахмани цього стольного граду були досвідчені у чотирьох видах ведичного знання. Праведний правитель одного разу вночі уві сні побачив батька, який зазнає мук тортур на пекельних планетах. Цар сповнився співчуттям і проливав сльози. Наступного ранку Махараджа Вайкханаса розповів свій сон на зборах двічі народжених брахманів.

“О брахмани, – сказав цар, – минулої ночі уві сні я побачив батька, який страждає на пекельних планетах. Він кричав: “О сину! Звільни мене від мук пекла! Я втратив спокій, і навіть це чудове царство стало мені нестерпним. Навіть мої коні, слони, колісниці не милі мені, а величезне багатство зовсім не тішить мене. О найкращі з брахманів, відколи я побачив муки батька в тортурах пекла, все – навіть дружина та сини, стало для мене джерелом нещастя. Куди мені піти й що мені зробити, о брахмани, щоб полегшити його страждання? Моє тіло палає вогнем та горем! Будь ласка, повідайте мені, яку милостиню треба мені роздати, яким чином постувати, яку аскезу чи глибоку медитацію зробити, щоб звільнити батька від агонії та дати моїм предкам звільнення. О найкращі з брахманів, який сенс в існуванні могутнього сина, якщо його батько змушений страждати на пекельних планетах? Воістину, життя такого сина цілком марне!

Двічі народжені брахмани відповіли: ”О царю, у гірському лісі неподалік є ашрам, в якому живе великий святий Парвата Муні. Іди до нього; він знає минуле, сьогодення та майбутнє кожного і, звичайно ж, може допомогти тобі у твоєму горі”.

Вислухавши цю пораду, вбитий горем цар відразу ж підвівся й попрямував до ашраму прославленого святого Парвата Муні. Ашрам був дуже великим: у ньому жило багато вчених мудреців, досвідчених у оспівуванні священних гімнів чотирьох Вед (2). Прийшовши у святий ашрам, цар побачив Парвату Муні, який сидів серед мудреців подібно до Господа Брахми, не народженого творця. Махараджа Вайкханаса висловив муні свою шанобливу повагу, схиливши коліна, а потім простягшись ниць перед ним. Після того, як цар сів, Парвата Муні запитав його про благополуччя семи складових великого царства (3) Також муні запитав, чи його царство вільне від бід, чи умиротворені й щасливі жителі. Відповідаючи, цар сказав: “Твоєю милістю, о славетний мудрецю, усі сім складових мого царства перебувають у добробуті. Однак нещодавно з’явилася проблема, і щоб вирішити її; я прийшов за порадою до тебе, о брахмане”.

Потім Парвата Муні, найкращий з усіх святих, заплющив очі й став медитувати на минуле, сьогодення та майбутнє царя. Через деякий час він розплющив очі і сказав: “Твій батько страждає від великого гріха, і я знайшов причину. У попередньому житті він посварився з дружиною, сексуально насолоджуючись нею під час менструації. Вона намагалася зупинити його, кричачи: “Допоможіть! О чоловіче, будь ласка, не турбуй мене в період місячних!” Однак він не залишив її. Через цей тяжкий гріх твій батько впав у пекло”.

Тоді цар Вайкханаса сказав: “О найбільший з мудреців, яким постом чи пожертвуванням можу я звільнити свого дорогого батька з цих умов. Будь ласка, повідай мені, як я можу усунути тягар наслідків його гріхів, які є великою перепоною на шляху до остаточного звільнення”.

Парвата Муні відповів: “У світлій половині місяця маргаширша є екадаші, що зветься Мокшада. Якщо ти суворо, у повному пості, дотримуватимешся цього священного дня, а отримане благо передаси своєму страждаючому батькові, він позбавиться від страждань і звільниться”.

Вислухавши це, Махараджа Вайкханаса сердечно подякував святому і повернувся до свого палацу. О Юдхіштхіро, коли настала світла частина місяця маргаширша, сповнений віри Махараджа Вайкханаса досконало дотримувався посту в екадаші. разом із дружиною, дітьми та іншими родичами. Він слухняно передав батькові благо, отримане від посту. Коли він зробив це, з неба посипалися чудові квіти. Батько царя, якого прославляли та супроводжували посланці напівбогів, вирушив на небо. Проходячи повз сина, батько сказав цареві: “Мій дорогий сину, нехай будуть з тобою всі блага!” Згодом він досяг райського царства (4).

О сину Панду, той, хто суворо дотримується священного Мокшада екадаші, виконуючи встановлені правила та приписи, досягне після смерті повного та досконалого звільнення. Немає кращого дня посту, ніж цей екадаші двох світлих тижнів місяця маргаширша, о Юдхіштхіро; це кристально-чистий та безгрішний день. Той, хто щиро дотримується цього посту в екадаші, подібний до чинтамані (дорогоцінного каменю, який виконує всі бажання), отримає особливе благо, що важко оцінити. Цей день може підняти на небесні планети й далі аж до визволення.

Так закінчується розповідь про славу Маргаширша-шукала екадаші чи Мокшада екадаші. взяте із Брахманда Пурани.

Примітки:

  1. Коли екадаші потрапляє на двадаші, віддані продовжують називати його екадаші.
  2. Чотири Веди: Сама. Яджур, Ріг та Атхарва.
  3. Сімома складовими володіння царя є: сам цар, його радники; скарбниця; військові сили; союзники, брахмани та жертвопринесення, які здійснюються у його царстві; потреби його підлеглих.
  4. Якщо людина дотримується посту в екадаші для померлого батька, який страждає в пеклі, то отримане благо дає предку можливість залишити пекло і досягти райського царства, де він може практикувати віддане служіння Крішні або Вішну й повернутися назад до Бога. Але той, хто дотримується екадаші для свого духовного просування, сам приходить до Бога, ніколи не повертаючись у цей матеріальний