«Крішна і Баларама скликали Своїх юних друзів-пастушків і разом з ними взялися танцювати і гратися під акомпанемент музичних інструментів та передзвін дзвіночків на ногах» (ШБ 10.44.29).

 

Кіртан – особливе служіння, в котрому приймає участь ведучий, авдиторія та різні інструменти. В культурі вайшнавів традиційно використовують мріданґу, кaратали та фісгармонію – кожен з цих інструментів має свою божественну природу.

Про тонкощі експлуатації та ремонту вайшнавських інструментів Крішна.ua дізнавався у спеціаліста.

прабгу Олексій

Взагалі майстри, що налаштовують та ремонтують вайшнавські інструменти в Україні, практично відсутні – прабгу Олексій з Ізмаїла (Одеська обл.) один з небагатьох.

Відданий розповів, як його хобі стало служінням та роботою: «Я цього не планував, вийшло само собою. Просто зіткнувся з тим, що ці інструменти ніхто не ремонтував професійно. У мене була своя фісгармонія, яка потребувала ремонту. Я  не знайшов нікого, хто б міг мені допомогти. Тоді я почав самостійно шукати шляхи вирішення. Так звернувся до майстра в музичній школі, котрий показав, як налаштовувати тони, пояснив основні моменти. Принцип я зрозумів. Ще почав вчитися, як здійснюють ремонт акoрдeонів, баянів, гармошки – бо ці  інструменти мають язичковий принцип роботи, коли звук дає металева  планка при компресії.  Отак відремонтував свою фісгармонію. Знайомі віддані, як дізнались про це, просили відремонтувати і їх фісгармонії. Так поступово запитів ставало все більше і моє захоплення переросло в стабільну зайнятість та служіння.

Прабгу Олексій грає на фісгармонії під час нам-хатти

З мріданґою була та сама історія. Я придбав інструмент, а в дорозі при транспортуванні він розбився. Проконсультувався в знаючих вайшнавів та дізнався, як можна її відремонтувати. Сьогодні з цим легше, адже завдяки інтернету можу дивитися різноманітні відео-уроки, як їх ремонтують в Індії. Так вчусь та вдосконалюю свої навички. А розпочалось все в 2011 році – ні тоді, ні зараз я не знав нікого, хто професійно в Україні ремонтує фісгармонії та мріданґи. Хоч до мене часто приїжджають інструменти після ремонту, у більшості випадків їх треба переробляти».

Щоб інструмент прослужив довше, важливо правильно його експлуатувати. Зокрема, зберігати інструменти найкраще в кімнаті при середній температурі та вологості, уникати теплих місць (піч, камін, батарея) та прямого сонячного проміння. Також не підходять сирі приміщення чи підвіконня, де сильні перепади температури.  Прабгу Олексій розповів про випадок, коли фісгармонія стояла місяць на підвіконні, а іншу буквально зберігали на відкритому балконі, через що інструменти повністю вийшли з ладу.

Щодо кaратал, то їх треба тримати в чистоті, але при цьому не можна чистити абразивними засобами – від цього вони можуть втратити свою тональність.

До всіх інструментів Господа слід відноситися з повагою і трепітом.

Співи, гра й танці для Крішни – на ретриті “Гауранга” в Карпатах

«Треба зазначити, що інструменти люблять, коли на них грають – вони не мають простоювати, як якась реліквія. Їх слід активно використовувати в служінні Господу, щоб вони звучали, грали. Наприклад, якщо довго не грати на мриданзі, то мембрани почнуть звучати некоректно, і фісгармонія так само не любить простою. Інструменти створені для того, щоб лунала музика, для того вони і мають використовуватися.

Є таке поняття, як розіграний інструмент. В процесі експлуатації є момент зношення, але попри це інструмент найкраще проявляється, коли його активно використовують.

Тому я рекомендую відданим, у яких з різних причин не склалося з грою й інструмент  просто стоїть – то краще продати, віддати туди, де він  буде потрібнішим», – доповнює Олексій прабгу.

Порахувати інструменти, що відремонтував майстер, дуже складно – їх кількість перевищує сотню. Загалом ремонт потребує багато часу і уваги, та все індивідуально і залежить від масштабів несправности: це може зайняти 5 хвилин, а може кілька днів чи тиждень. Також тривалий час відводиться на тестування – чи все добре зроблено. Майстер дає гарантію своїй роботі та говорить: «Коли ремонтую, то не просто виконую роботу, а займаюсь служінням. Я на цьому сконцентровую свою увагу».

Прабгу Олексій не тільки ремонтує, а й допомагає відданим підібрати та замовити інструменти з Індії, а це доволі клопітка робота.

Потрібно звертати увагу на звучання, якість виготовлення інструменту, чи всі необхідні деталі присутні. Наприклад, лаковані фісгармонії краще, ніж фарбовані, бо тоді видно, наскільки якісну деревину використовували.

Мріданґи краще брати ті, в яких стропа на мембрані цільна, а корпус глиняний з дотриманням норм товщини, довжини та ширини.

А гарні кaратали мають бути дзвінкі, зі спеціального дзвіночного сплаву, обидві тарілочки мають однаково звучати в одній ноті, одному тоні – ліва і права, тоді отримаємо гармонійне звучання, бо якщо тональності різні, звук буде неприємним.

Є категорія інструментів, котрі мають особливе значення. Серед таких – мріданґа, і про це свідчить нижче наведена історія.

Наприкінці Двапара-юги, коли наближався вік Калі, Господь Крішна побажав з’явитися у світі як відданий Господа і поширювати славу святого імені в кожному місті та селі. Шрі Крішна три рази заборгував Радхарані, і перед тим, як залишити цей світ, Він мав віддати ці борги. Але як? Так думав Господь та  сказав своїй флейті:

«Моя дорога флейто, Я знову з’явлюся в матеріальному світі, але не в цій формі, тому тобі слід залишитись тут з Радхарані і заспокоїти її. Я обіцяв їй, що не візьму тебе з собою».

Флейта, як почула слова Крішни, почала плакати і сказала:

«Мій дорогий Крішно, як Ти можеш залишити мене тут одну? Я завжди була з тобою, і тепер Ти забуваєш мене! Що я зробила, чим заслужила на це?»

Господь Крішна із співчуттям відповів: «Не плач, Я візьму тебе з собою, але не в цій формі».

«Мені все одно, – відповіла флейта Крішні, – візьми мене з собою в будь-якій формі, адже Ти завжди займав мене в особистому служінні Тобі!»

Таким чином, флейта була перетворена на мріданґу і з’явилася на цій планеті разом із Шрі Крішною Чайтан’єю Махапрабгу.

Саме тому її звук так приваблює серця людей. Ліва сторона мріданґи уособлює безмежну силу Господа, права – висока і солодка сторона – уособлює енергію насолоди Господа. Корпус мріданґи  – це сам Господь, а 32 ремінці, що з’єднують дві сторони інструменту – це 32 склади Харе Крішна мантри, що складається з імен Бога. Цей інструмент призначений для прославлення Господа. Гра на мріданзі дозволяє отримати 108 різноманітних звуків, а особливо солодкі з них вибухають та тремтять на великій стороні, тож чарівний спів мріданґи впливає на повітряні потоки в тілі та радує серце.