Початок посту:  26 вересня 2023 (вт) 6:49

Перервати піст:  27 вересня 2023 (ср) 06:51 – 10:49

ПАРШВА ЕКАДАШІ У ВЕРЕСНІ 2023 (ПІСТ) 26 ВЕРЕСНЯ

Слава Паршва екадаші, який також відомий як Парівартіні екадаші або Вамана екадаші, описаний у «Брахма-вайварті Пурані».

Юдхіштхіра Махараджа запитав у Господа Шрі Крішну: “Як називається екадаші світлої частини місяця бхадрапада (серпень-вересень)? Якому Божеству слід поклонятися в цей екадаші та яка нагорода за його дотримання? Милостиво відкрий мені все це”.

Всевишній Господь, Шрі Крішна, відповів: “Цей екадаші, Юдхіштхіра, називається Вамана екадаші; він дарує велике благо і найвище визволення з матеріального рабства. Оскільки він усуває всі наслідки гріхів, він також називається Джаянті екадаші; просто слухаючи про його славу, людина звільняється від усіх своїх минулих злочинів. Цей піст такий сприятливий, що дотримання його дарує те саме благо, що і жертвопринесення коня. Нема кращого цього екадаші, оскільки він настільки легко дарує визволення. Якщо хтось справді бажає звільнення з матеріального світу, йому треба говіти (поститися) у Вамана екадаші.

Дотримуючись цього священного посту, вайшнав повинен з любов’ю поклонятися Всевишньому Господу в Його образі Ваманадеви, втіленню у вигляді карлика, чиї очі подібні до пелюсток лотоса. Роблячи так, він поклоняється також усім іншим божествам, включаючи Брахму, Вішну і Шиву і безперешкодно досягає обителі Господа Харі. У всіх трьох світах немає важливішого посту. Цей екадаші такий сприятливий тому, що він відзначається в день, коли сплячий Господь перевертається на інший бік: тому екадаші також називають Парівартіні”.

Тоді Махараджа Юдхіштхіра запитав Господа: “О Джанардано, будь ласка, поясни мені, коли Всевишній Господь спить і коли перевертається на інший бік? О Господи, коли Ти спиш, що відбувається з усіма іншими живими істотами? Будь ласка, розкажи мені, як Ти приборкав Балі Махараджу, а також як можна задовольнити брахманів. Як дотримуватися чатурмасью? (1) Будь милостивий до мене і дай відповіді на ці запитання”.

Всевишній Господь відповів: “О Юдхіштхіро, леве серед царів, я з радістю розповім тобі історію, слухання якої усуває всі наслідки гріхів.

Колись у Трета-югу жив цар на ім’я Балі; народившись у сім’ї демонів, він був дуже відданий Мені. Він співав Мені багато ведичних гімнів і, щоб задовольнити Мене, зробив ритуал хома, він шанував двічі народжених брахманів і зайняв їх здійсненням щоденних жертвоприношень. Балі бився з Індрою і переміг його у битві. Балі заволодів усім небесним царством, яке Я дав Індрі, тому Індра та всі інші напівбоги, а також багато великих святих прийшли до мене і поскаржилися на Балі Махараджу. Схиливши голови до землі і піднявши священні молитви з Вед, вони разом зі своїм духовним учителем Бріхаспаті вшанували Мене. Тож я погодився з’явитися у їхніх інтересах як карлик Ваманадева – Моє п’яте втілення”.

Цар Юдхіштхіра запитав: “О Господи, як зміг Ти в тілі карлика зруйнувати такого могутнього демона? Будь ласка, ясно поясни це, адже я Твій щирий відданий”. Всевишній Господь, Шрі Крішна, сказав: “Я був брахманом, хоч і карликом, та попросив у Балі Махараджа милостиню у вигляді землі. Я сказав: “О Балі, будь ласка, пожертвуй Мені лише три кроки землі”. Без довгих міркувань Балі погодився задовольнити моє прохання. Але коли він пообіцяв дати Мені землю. Моє тіло побільшало до гігантської трансцендентної форми. Я покрив всю землю Своїми стопами, всю Бхуварлоку Своїми стегнами, небеса Сварга – талією, Махарлоку животом, Джаналоку грудьми, Тапарлоку шиєю та Сатьялоку головою та обличчям. Я покрив весь матеріальний всесвіт. Всі планети всесвіту, включаючи сонце та місяць, були оточені Моєю гігантською формою.

Побачивши цю Мою дивовижну гру, всі напівбоги, включаючи Індру та Шешу, царя змій, заспівали ведичні гімни і піднесли Мені молитви. Потім Я взяв Балі за руку і сказав йому: “О безгрішний, Я покрив усю землю одним кроком і всі небесні планети другим. Куди ж Мені зробити третій крок, щоб відміряти обіцяну Мені землю?

Вислухавши це, Балі Махараджа впав долідиць і запропонував Мені свою голову. О Юдхіштхіро, Я поставив стопи на його голову і послав йому весь шлях у Паталоку. Бачачи його смирення, Я залишився дуже задоволеним і сказав Балі, що відтепер назавжди залишусь у його палаці. Потім, у Парівартіні екадаші світлої половини місяця Бхадра, Балі, син Вірочани, встановив у Своїй обителі Моє мурті.

О царю, до Харибодхіні екадаші світлої половини місяця Я сплю в молочному океані. Благо, одержуване тим часом, особливо велике. Тому треба ретельно дотримуватися Парівартіні екадаші. Він особливо очищає і руйнує всі гріховні реакції. Цього дня щирий відданий має поклонятися Господу Трівікрамі, Ваманадеву, вищому батькові, оскільки в цей день я перевертаюсь уві сні на другий бік.

Якщо можна, у цей день треба дати гідній особі йогурт, змішаний з рисом, а також срібло, і спати всю ніч. Просте дотримання цього екадаші звільнить людину від матеріальних умов. Той, хто дотримується так, як я описав, цього священного Парівартіні екадаші безсумнівно набуде всіх видів щастя у цьому світі і, зрештою, досягне царства Бога. Той, хто просто слухає з відданістю цю розповідь потрапить в обитель напівбогів і сяятиме, як сам місяць, настільки могутнє дотримання цього екадаші. Дотримання його так само могутнє, як вчинення тисяч жертвопринесення коня”.

Так закінчується розповідь про славу Парівартіні екадаші, або Вамана екадаші, що приходить у світлій половині місяця бхадрапада з Брахма-вайварта Пурани.

Примітки:

  1. Усіх, кого цікавить дотримання посту “Чатурмасья” повинні звернутися до розділу “Чатурмасья-махатмья” Бхавіша-утара Пурани.