Початок посту: 18 січня 2023 (ср) 7:50

Перервати піст: 19 січня 2023 (чт) 7:49 – 09:51

ШАТ-ТІЛА ЕКАДАШІ У СІЧНІ 2023 (ПІСТ)

Далб’я Ріші сказав Пуласт’ї Муні: “Коли душа стикається з матеріальною енергією, вона негайно починає робити такі гріховні вчинки, як злодійство, вбивство та недозволений секс. Вона може зробити багато інших гріховних вчинків, навіть таких, як вбивство брахмана. О бездоганний, будь ласка, скажи мені, як ці нещасні душі можуть уникнути покарання, будучи послані до пекельних частин всесвіту. Будь ласка, повідай мені, як, даючи навіть малу милостиню, людина може легко стати вільною від своїх гріхів”.

Пуласт’я Муні відповів: “О щасливий, ти поставив мені гарне та потаємне запитання, на яке навіть Брахма, Вішну, Шива чи Індра не зможуть відповісти. Будь ласка, дуже уважно вислухай мою відповідь.

З приходом місяця Магха (січень-лютий), слід обмитися, ретельно контролювати свої почуття, відмовившись від таких пристрастей, як гнів, гордість, заздрість, прискіпливість і жадібність та медитувати на Верховну Особу Бога, Господа Шрі Крішну. Потім потрібно зібрати трохи коров’ячого гною до того, як він доторкнеться до землі, змішати його з насінням кунжуту і бавовною, утворюючи 108 кульок. Це слід зробити в день, коли з’явиться сузір’я Пурвашадха-накшатра. Потім слід дотримуватись правил і приписів екадаші, які я зараз поясню тобі.

Після обмивання людині, яка має намір дотримуватись екадаші, потрібно вклонитися Верховному Господу. Під час молитви Господу Крішні, оспівуючи його імена, слід обіцяти суворо дотримуватися цього екадаші. Йому слід не спати всю ніч і зробити хому. Потім відданий повинен здійснити араті Господу – який у Своїх руках тримає раковину, диск, булаву і т.д., – пропонуючи йому сандалову пасту, пахощі, камфору, яскравий світильник на гхі та чудово приготовану їжу. Потім відданому слід покласти у священний вогонь 108 кульок коров’ячого гною, змішаного з насінням кунжуту та бавовною, оспівуючи тим часом Святі імена Верховного Господа, Крішни. Протягом усього дня і ночі він повинен, як завжди, суворо дотримуватися екадашів, повністю утримуючись від зерна та бобів. У цьому випадку йому потрібно запропонувати Господу гарбуз, кокос та гуаву. Якщо ж цих продуктів немає, можна замінити їх горіхами бетеля.

Відданому слід молитися Господу Джанардані, покровителю всіх живих істот: “О Господи Шрі Крішно, Ти наймилосердніша Особистість Бога і визволитель усіх занепалих душ. О Господи, ми впали в океан матеріального існування. Будь ласка, будь милостивий до нас. О лотосоокий Боже, будь ласка, прийми наші найпокірніші поклони. О покровителю світу, ми знову і знову пропонуємо свою повагу. О Верховний Духу, о Всевишній, о прабатьку всіх наших предків, просимо Тебе і Твою вічну дружину, Шріматі Лакшмі-деві, прихильно прийняти цей смиренний дар.

Потім відданий повинен постаратися задовольнити кваліфікованого брахмана, піднісши йому з теплими привітаннями повну посудину води, парасольку, пару туфель і одяг, просячи його про благословення, завдяки якому можна розвинути чисту любов до Крішни. Якщо дозволяє становище, можна пожертвувати такому брахману чорну корову, особливо тому, хто дуже обізнаний у всіх настановах ведичних писань. Також треба піднести йому повну посудину зерен кунжуту.

О Великий Далб’я Муні чорні кунжутові зерна особливо підходять для запропонованого поклоніння та вогняних жертвопринесень, тоді як білі та коричневі зерна кунжуту призначені для кваліфікованих брахманів. Той, хто в священний Шат-тіла екадаші жертвує обидва ці види зерен, піднімається на небесні планети, де буде стільки тисяч років, скільки зерен принесли б пожертвуване насіння, якби його посіяли, і вони принесли плоди.

У цей екадаші відданий повинен зробити обмивання у воді, змішаній із зернами кунжуту, нанести на тіло кунжутову пасту, запропонувати зерна кунжуту в жертвопринесенні, їсти кунжутові зерна, роздавати зерна кунжуту як милостиню і приймати пожертвування у вигляді зерен кунжуту. Це шість шляхів використання кунжутових зерен (тіла) для духовного очищення в цей екадаші. Тому він названий Шат-тіла екадаші.

Великий Деварші Нарададжі одного разу запитав Верховну Особу Бога, Шрі Крішну: “О могутньоозброєний Господи, о Милостивий до Своїх люблячих відданих, будь ласка, о Ядаво, милостиво повідай мені результати, які досягають завдяки дотриманню Шат-тіла екадаші”.

Господь Шрі Крішна відповів: “О найкращий із двічі народжених, я розповім тобі історію, свідком якої був Сам. Багато років тому тут жила стара жінка-брахман, яка керуючи своїми почуттями, щодня поклонялася Мені. Сповнена віри, вона багато постувала, особливо у спеціальні дні шанування Мене, і служила Мені з повною відданістю, без жодних особистих мотивів. Через суворі посади вона стала зовсім слабкою і худою. Вона роздавала милостиню брахманам, юним дівчатам і навіть збиралася пожертвувати свій дім. О кращий із брахманів, хоча ця духовна жінка милостиво роздавала пожертвування гідним людям, дивною особливістю її аскези було те, що вона ніколи не давала їжі брахманам і напівбогам.

Я подумав про таке цікаве упущення: “Ця чудова жінка очищає себе постом за будь-якої сприятливої можливості, поклоняючись Мені з невідступною відданістю. Тому вона, звичайно ж, гідна увійти до моєї обителі, недосяжної для звичайних людей. Щоб перевірити її, Я спустився на цю планету, прийнявши вигляд послідовника Господа Шиви: з гірляндою з черепів навколо Своєї шиї та кухлем для милостині в руці.

Коли Я наблизився до неї, вона спитала: “О шановний, скажи мені правдиво, навіщо ти прийшов до мене”.

Я відповів: “О прекрасна, я прийшов отримати трохи священної милостині”, – після чого вона гнівно кинула у Мій кухоль твердий шматок бруду!

О Нарардо, Я просто повернувся і вирушив назад до Своєї обителі, здивований дивним змішанням у цій чудовій брахміні великої великодушності та скупості.

Зрештою, ця аскетична жінка досягла духовного світу у своєму тілі – такі великі були її зусилля у пості та пожертвуваннях. І оскільки вона запропонувала Мені шматок бруду, Я перетворив його на чудовий дім. Однак, о Нарададжі, у цьому особливому будинку зовсім не було їстівного зерна, так само як меблів та прикрас; увійшовши до нього, вона виявила лише порожню будівлю. Тому вона прийшла до Мене і сказала у великому гніві: “Я багато разів постувала, використовуючи стільки сприятливих можливостей, зробивши своє тіло слабким і худим, стільки поклонялася і молилася Тобі, володарю та захиснику всіх всесвітів. Проте, незважаючи на це, в моєму новому будинку не видно ні їжі, ні багатства, о Джанардано. Чому?”(1)

Я відповів: “Будь ласка, повернися до свого дому. Трохи пізніше дружини півбогів прийдуть навідати тебе, з цікавості бажаючи подивитися на новоприбулу, але не відчиняй їм двері, поки вони не опишуть тобі славу і важливість Шат-тіла екадаші”.

Вислухавши це, вона повернулася додому. Незабаром прийшли дружини напівбогів і хором сказали: “О прекрасна, ми прийшли на даршан до тебе. Благаючи, будь ласка, відчини двері і дай нам побачити тебе”.

Жінка відповіла: “Дорогі, якщо ви хочете, щоб я відчинила двері, опишіть мені благо, яке досягається дотриманням священного посту в Шат-тіла екадаші”. Але жодна з дружин не озвалася.

Проте пізніше вони повернулися до будинку, і одна з них добре пояснила високу природу цього священного екадаші. Коли ж жінка відчинила двері, вони побачили, що вона не напівбог, не гандхарві, не демониця і навіть не нагапатні. Вона була просто звичайною жінкою.

Після цього жінка дотримувалась так, як їй описали, Шат-тіла екадаші, який одночасно дарує і матеріальну насолоду та звільнення. І, зрештою, вона отримала до свого будинку очікувані меблі та зерно. Крім того, її звичайне матеріальне тіло перетворилося на чудове духовне тіло, що має чудові риси. Так, з милості Шат-тілу екадаші, і жінка, і її новий будинок у духовному світі стали дивно сяяти золотом, сріблом, перлами та діамантами.

О Нарададжі, людина не повинна дотримуватись екадаші на показ, з жадібності, сподіваючись досягти благ нечесно. Він просто повинен безкорисливо жертвувати зерна кунжуту, одяг та їжу, відповідно до своїх можливостей. Діючи так, він здобуде з народження в народження хороше здоров’я та піднесену духовну свідомість (2). Зрештою, він насолодиться визволенням і поверненням до вищої оселі Господа. Така моя думка, о найкращий з напівбогів”.

“О Далб’я Муні, – закінчив Пуласт’я ріші, – Того, хто з великою вірою правильно дотримується чудового Шат-тіла екадаші, не торкнеться жодної бідності – духовної, ментальної, фізичної, соціальної чи інтелектуальної, – так само, як і всі види хвороб і нещасть. Дотримуючись посту в екадаші, роздаючи милостиню, вчиняючи жертвопринесення і споживаючи зерна кунжуту, людина, без сумніву, звільняється від усіх гріхів. Не треба дивуватися тому, що відбувається. Рідкісна душа, правильно, у вірному настрої відданості роздає милостиню, наслідуючи ведичні настанови, повністю звільниться від наслідків усіх гріхів і повернеться додому, назад до Бога, у духовний світ”.

Так закінчується оповідання про славу Магха-Крішна екадаші, або Шат-тіла екадаші, взяте з Бхавіша-утара Пурани.

  1. Хоча в духовному світі повністю відсутній гнів і матеріальні бажання, для розкриття слави Шат-тіла екадаші Крішна влаштував так, щоб жінка виявила ці якості.
  2. Для вайшнава пожертвування означає давати свідомість Крішни, особливо оспівування мантри ‘Харе Крішна’. Як сказав Шрі Чаітан’я Махапрабху: ‘О брате, будь ласка, оспівуй ‘Харе Крішна’, я прошу тільки про цю милостиню”. Якщо відданий домогосподар може собі дозволити, він може пожертвувати зерна кунжуту, одяг та їжу гідної особистості, але це не обов’язково.