Початок посту: 16 лютого 2023 (чт) з 7:08

Перервати піст: 17 лютого 2023 (пт) з 7:06 до 10:30

ВІДЖАЯ ЕКАДАШІ В ЛЮТОМУ 2023 

Юдгіштхіра Махараджа сказав: “О Господи Шрі Крішна, прославлений сину Васудеви, прошу, будь милостивий до мене і опиши екадаші двох світлих тижнів місяця пхалгуна (лютий-березень).

Господь Шрі Крішна відповів: “О Юдгіштхіро, о царю царів, Я з радістю розповім тобі про цей великий піст, відомий як Віджая екадаші. Кожен, хто його дотримується, безсумнівно, досягне успіху, як у цьому житті, так і в наступному. Усі гріхи того, хто постує в цей екадаші і слухає про його величну славу, викорінюються.

Якось Нарада Муні запитав Господа Брахму, що сидить у лотосі, про Віджая екадаші. Нарада сказала: “О найкращий з напівбогів, милостиво повідай мені про благо, яке досягається тим, хто сповнений віри, дотримується Віджая екадаші”.

Великий отець Наради відповів: “Мій любий сину, цей найстаріший день посту чистий, і він знищує всі гріхи. До сьогодні я нікому не розповідав цього, але ти, безсумнівно, зрозумієш, що цей екадаші дарує результат, про який говорить його назва (Віджая означає “перемога”).

Коли Господь Рама чотирнадцять років перебував у лісовому вигнанні, Він, богиня Сіта та Його божественний брат Лакшмана, зупинилися в Панчаваті як жебраки. Сіта була викрадена Раваною, і Рама виглядав пригніченим горем. У пошуках Своєї коханої супутниці, Господь натрапив на вмираючого Джатаю і потім убив свого ворога Кабандгу. Розповівши Рамі про те, як Його дорога Сіта була викрадена Раваною, великий відданий яструб Джатаю повернувся на Вайкунтху.

Пізніше Рама потоваришував із Сугривою, царем мавп (1). Разом вони зібрали велику армію мавп та ведмедів, а також відправили Хануманджі на Шрі Ланку, де він зміг побачити в ашоковому саду Джанакі, Сіту-деві. Він передав їй послання Рами і повернувся до Рами з посланням від неї, таким чином, зробивши найбільше служіння Всевишньому Господу.

За допомогою Суґріви, Господь Рама досяг Ланки. Прийшовши з армією мавп на березі океану. Він зрозумів, що вода надзвичайно глибока. Тоді Він звернувся до Лакшмана: “О сину Сумітри, як заслужити нам благословення, достатнє для того, щоб перетнути цей величезний океан, незмірно глибоке житло Варуни. Я не бачу легких шляхів подолання його, “кишить зміями та лютими рибами”.

Лакшмана відповів: “О найкращий з тих, хто живе, о джерело всіх богів, о первинна особистість, на острові за чотири милі звідси живе великий святий Бакадалбх’я. Ось настільки він старий і мудрий. Давай запитаємо його, як нам благополучно досягти своєї мети”.

Так Рама і Лакшмана прийшли до скромного ашраму незрівнянного Бакадалбх’ї Муні. Наблизившись до нього два Господа висловили йому Свою смиренну пошану, ніби він був другим Вішну. Однак Бакадалбх’я зрозумів, що насправді Рама був Верховною Особою Бога, і що Він з власних міркувань з’явився на Землю як людина.

“О Рамо, – сказав Бакадалбх’я, – о найкращий з людських істот, що привело Тебе в мою тиху обитель?”

Господь відповів: “О великий двічі народжений брахмане, Я прийшов сюди, на берег океану зі своїми фалангами мавп і ведмедів, щоб перетнути море і завоювати Ланку з її демонічною ордою. О найбільший зі святих будь ласка, будь милостивий до Мене і повідай, як перетнути цей величезний океан. За цим Я прийшов сьогодні до тебе”.

Святий сказав: “О Господи Рамо, я розповім Тобі про найбільшого з усіх постів, дотримуючись якого. Ти, безперечно, переможеш Равану і будеш вічно прославлений, милостиво вислухай мене з повною увагою.

У день перед екадаші приготуй посудину для води із золота, срібла чи міді. Якщо цих металів немає, можна використовувати навіть глину. Наповни посуд чистою водою і добре прикрась його листям манго. Закрий його і постав біля священного вівтаря на купу семи зерен (2). Тоді зроби ранкове обмивання, прикрась посудину квітковою гірляндою та сандаловою пастою і зверху на увігнуту кришку посудини поклади ячмінь, гранат та кокосовий горіх. Далі з великою любов’ю та відданістю поклоняйся посудині-Божеству і пропонуй Йому пахощі, сандалову пасту, квіти, лампу на ґгі та страву розкішної їжі. Пильнуй всю ніч біля цієї священної посудини. Зверху кришки, заповненої ячменем і т. д., постав золоте мурті Господа Нараяни.

Коли прийде світанок екадаші, зроби ранкове обмивання і прикрась посуд пастою сандалового дерева та гірляндами. Потім поклоняйся посудині, підносячи найкращі пахощі, сандалову пасту і світильник на ґгі, а також з відданістю поклади перед посудиною різні види приготовленої їжі, гранат і кокос. Не спи всю ніч.

Коли прийде світанок двадаші, візьми горщик із водою на берег священної річки чи навіть невеликого ставка. О Царю царів, правильно вклонившись йому, піднеси його з усіма вищезгаданими атрибутами чистому брахману, який знає Веди. Якщо Ти і Твої воєначальники таким чином дотримуватиметеся Віджая екадаші, ти, звичайно ж, будеш переможцем”.

Господь Рамачандра, Верховна Особа Бога, зробив усе відповідно до настанов Бакадалбх’ї Муні, і так Він переміг усі демонічні сили. Кожен, хто дотримується Віджая екадаші, таким чином, теж завжди буде переможцем у цьому марному світі; після життя в цьому світі він вічно житиме в царстві Бога.

О Нарадо, сину мій, ти можеш зрозуміти з цієї історії, що треба правильно дотримуватися посту в цей екадаші, суворо дотримуйся правил – і розпоряджень. Сила цього посту може знищити всі гріховні реакції найогиднішої людини”.

Шрі Крішна уклав: “О Юдгіштхіро, кожен, хто читає і слухає цю історію, отримає те ж благо, що й жертвопринесення”.

Так закінчується оповідання про славу Пгалґуна-Крішна екадаші, або віджая екадаші, зі Сканда Пурани.

Примітки:

1. Сугріва – велика мавпа, він був сином Індри та Ахіл’ї. Вона була дружиною Гаутами, одного із семи мудреців, які народилися з розуму Господа Брахми. Індра набув вигляду Гаутами і спокусив Ахіл’ю, яка мала благословення не старіти після шістнадцяти років. Вона була найкрасивішою жінкою на Землі, і в неї закохалися Індра та бог сонця. Один за одним вони приходили до Ахіл’ї у вигляді Гаутами і з’єднувалися з нею. В результаті народилися Сугріва та Балі.

Спочатку Сугріва і Балі мали людську подобу, але коли Гаутама розкрив невірність дружини, він у гніві кинув обох хлопчиків в океан, сказавши: “Якщо ви не мої сини, перетворитесь на мавп!” Так вони стали мавпами. Сугріва допоміг своєму другові Рамі знайти Сіту, а Рама допоміг Сугріві повернути своє царство, відібране його братом Балі.

Чанак’я Пандіт сказав з приводу володіння Гаутамою дуже гарної дружини: “У цьому світі людина має 4 ворога: батько в боргах; мати, подібна до повії; красива дружина та син, який не цікавиться духовною наукою”.

Прекрасна дружина – ворог, оскільки багато інших чоловіків приваблюються до неї.

2. Сім зерен: ячмінь, пшениця, рис, кукурудза, пшоно, кукані й дал (горох).